28.5c İzmir
11 Mayıs 2021, Salı
Son Haberler:
Reklam Reklam

Başarılı Yaşam Koçu Neslihan Sipahi

Başarılı Yaşam Koçu Neslihan Sipahi

Yaşam koçu Neslihan Sipahi

 

  1.  Merhaba, önce sizleri tanımak isteriz. Biraz kendi öykünüzden bahseder misiniz?

          Tip 1 diyabet teşhisi konduğunda 14 yaşındaydım. Hızla kilo vermiştim.İçtiğim sular bana yetmez olmuştu. 1 hafta Diyabet Cemiyeti’nde kontrol altında kaldım. Benden daha çok ailem şaşkın ve üzgündü.Yeni bir yaşam tarzı beni   bekliyordu. O dönem haftasonlarım diyabetlilerle  grup toplantı ve organizasyonlarında aktif rol alarak geçti. Uzun yıllar sağlık profesyonelleri ile diyabet kamplarına katıldım. Çocukluktan ergenliğe geçiş gibi çalkantılı zor bir dönemde karşılaştığım diyabetimle arkadaş olmayı seçtim.

  1. Yaşam ve sağlık koçluğu serüveniniz nasıl başlıyor? Nasıl karar verdiniz bu mesleği icra etmeye?

Benim dünyanın önde gelen koçluk okullarından eğitimler almaya başlamam ve ilgim, profesyonel hayatıma devam ederken  2010 yılına dayanıyor. Sağlık ve yaşam koçluğunu motivasyonel, danışanın iyilik haline destek olmak, hedefleri ile arasında  olan engelleri kaldırmaya yardımcı rol olduğunu düşünecek olursak, o dönem öğrendiğim teorik bilgileri, diyabetle yaşamımda olan pratik bilgilerle birleştirip, insanlara faydalı olmaya niyet ettim. İçsel olarak benim tetikleyicim, kendi diyabetle yolculuğumda böyle bir rolün ihtiyacını hissetmem oldu. Bilgiye ulaşıyoruz ancak eyleme geçmekte zorlanıyoruz.

  1. Diyabet kişiye engel değil mi?

Diyabet hiçbir şeye engel değil ancak yönetebilmeyi  çok iyi öğrendiğiniz ve kendi diyabetinizi iyi tanıdığınız sürece. Diyabette eğitim, tedavi planı, beslenme tarzımız ve motivasyon çok önemli. Bunu bir hastalık olarak değil de,sağlıklı bir yaşam tarzı olarak hayatmıza alabilirsek, herkes gibi konforlu yaşam sürdürmeye devam edebiliriz.

 

  1. Sağlık ve Yaşam koçu olarak insanların hayatlarında ki her alanda destek sağlıyorsunuz. Peki diğer koçlardan  arasından sizi ayıran özellikleriniz var mı?

Evet sağlıyorum. Sağlık dediğimizde, kişinin beden,ruh ve zihin hali ile iyilik halidir. Seanslarımda danışanlarımın özerkliğini göz önüne alarak, empatik, düşüncelerini anlayarak ve değerlendirerek bütünsel yaklaşımla bir yol haritası çiziyorum. Diyabet gibi yaşam tarzı değişiklikleri, ve kalıcı olumlu alışkanlıklar isteyen  kronik rahatsızlıkları yönetmek asıl hastaneden çıkınca başlıyor. Hayatın içinde diyabetin bir rol model çalmadan ilerleyebilmek için, itici güç, motivasyon ve strateji gerekiyor. Bu da öz yönetim desteğini sağlama, problem çözme becerilerini kazandırma, kronik yaşam şeklinin duygusal etkisine yardımcı olma, sağlıklı beslenmeye ve fiziksel aktiviteye teşvik etme gibi amaca yönelik sonuçlar doğuruyor. Ayıran özellikler dediğimizde, herseyden önce danışmanlık firmamda profesyonel işimin sadece bu olması, spesifik bir alanda uzmanlaşmam, çocukluktan yetişkinliğe 23 yıllık diyabet tecrübemle  danışanlarımla aynı şeyleri yaşıyor olmam, çalışmalarımda bana artı değer katıyor.

Bunun yanında bir koçu en güçlü kılan yetkinliklerinden biri koçluk pratiklerinin fazla olması, iletişimin kuvvetli olması ve donanımlı olmasıdır. Çok fazla diyabetli kişiyle temas ettim ve koçluk uygulamalarında daha bilinçli uygulamalar sunabilmek için, pek çok farklı kolu dışında klinik psikoloji vs. gibi eğitimlerim de var.

  1. Sizin Türkiye’ de ilk Uluslarası Koçluk Federasyonu (ICF) onaylı “diyabetle yaşam koçluğu” eğitimi verdiğinizi ve Bahçeşehir Üniversitesinde de programı açtığınızı biliyoruz, biraz da sizden dinleyelim.

Evet küçük Neslihanlar yetiştirmek gerek.

Hastalarına bütünsel yaklaşmayı hedefleyen sağlık profesyonelleri (doktor, diyabet hemşiresi, diyetisyen ), bu alanda çalışmaya spesifik çalışmaya ilgi duyan, halihazırda daha öncede eğitimler almış kişiler eğitim içeriği ve takvim ile ilgili bana ulaşabilirler.

  1. Son olarak A’dan Z’  ye diyabet programınıza devam edecek misiniz? Ve size nasıl ulaşabilirler?

Evet geçen sezon uzman konukların katılımı ile çok keyifli ve verimli bir program oldu. Yeni sezonda da kanal henüz netleşmemekle beraber devam etmek istiyorum. Bana sosyal medya hesaplarımdan Neslihan__Sipahi ya da iletişim bilgilerimden ulaşabilirler.

 

 

 

 

@doramagazin

İnstagram'da takip edin