28.5c İzmir
23 Eylül 2021, Perşembe
Reklam Reklam

Aysan Plastik San. Tic. A.Ş

Aysan Plastik San. Tic. A.Ş

Bize kendinizden bahseder misiniz?

Gaziantep’li bir aileyiz ve abim Erhan bey’le birlikte iki kardeşiz. İlk ,orta ve lise öğrenimimi Gaziantep’de tamamladım. O dönem abim Erhan bey askerliğini bitirmiş iş yerinde babamla birlikteydi. Babam ve abim bir an önce aralarına katılma konusunda bana ihtiyaçlarının olduğunu söylüyorlardı. Böylece 16 yaşında iş hayatına atılmış bulundum.Şuan üretim tesisimizde genel müdür görevindeyim.egeyi ve İzmir i çok sevdiğim için zamanımın çoğunu buralarda geçirmeye çalışıyorum.izmir ve ilçelerinde gayrımenkul ve villa projeleri üzerinde çalışıyorum. yakın zamanda birikimlerimizin bir kısmını bu bölgeye kaydırmayı planlayıp temelli izmire gelmeyi planlıyorum.

Hobileriniz nelerdir?

Yemek yapmak,balık tutmak,müzik,spor ,spor arabalar vs.

Sizin için başarı kelimesi neyi ifade ediyor?

Benim için başarının sırrı risk almaktır.Oturduğunuz yerde başarının gelmesini bekleyip hayatı şansa bırakmayı hiçbir zaman düşünmedim.bu konudaki vizyonum hep çalışıp hep önüme bakıp en iyiyi yapmak olmuştur. Mesleğinizi yapmıyor olsaydınız hangi meslekte olmak isterdiniz? İthalatı olup fakat ülkemizdeolmayan bir ürününün işletmesini kurup üretimini yapardım.

Günlük hayatınızda neler yapmaktan hoşlanırsınız?

Çocuk yaşlardan beri çalıştığım için hayatımda ilk sırada ailem, sonra işim gelir. Tatil yapmayı, köpek beslemeyi, spor yapmayı, spor otomobilleri, arkadaşlarımla vakit geçirip eğlenmeyi çok severim. Yalnız yaşıyorum. Evimde yemekleri genellikle ben yaparım, iyi bir aşçı olduğum söylenir. Bu yüzden misafirim eksik olmaz. Eğlenceye düşkün biriyim,o yüzden işim olmadığı her fırsatta dışarıda tercih ettiğim mekanlarda vakit geçiririm.

Sizi siz yapan özellikleriniz nelerdir?

İşten hiç korkmadım aksine her gün bir tecrübe kazandım. Bu da beni mutlu etti. Hayatta her şeyin tecrübe ile olduğunu öğrendim. Korku olarak gördüğüm tek şey borçlanmak oldu. Babamdan aldığım bayrağı en iyi şekilde ileriye taşımak için bu riske hep dikkat etmem gerekiyordu. Hayatta hiçbir işi kolay görmeyip hep en kötüsünü düşündüm. Zorlukları tabi ki çok oldu ama bir işe başlamadan kötü olabilme ihtimalini düşünürseniz zorluklarla daha kolay mücadele edebiliyorsunuz. Başarı, başkalarının yaşadığı tecrübelerden faydalanmaktır. Kısaca; başarının anahtarı risk almaktır. Çözüm odakli,Pratik bir zekaya sahip olmak en belirgin özelliğimdir.

Aysan Plastik Boru Sanayi’nin hikayesi nasıl başladı?

Firmamız 1973 yılında babam Mehmet Sait Ay tarafından plastik borular üretmeyi hedefleyerek kurulmuştu. Zaman içerisinde altyapı, üstyapı, tarımsal sulama ve nalburiye sektörüne hitap eden plastik hortum ve borular üretmiş, ülkemizde yaşanan olumsuz ekonomik gelişmelere rağmen büyümesini sürdürmüştür. Şuan Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde 100 bin metrekarelik bir alanda üretim yapan Aysan Plastik, 75 bin bin ton üretim kapasitesiyle Avrupa’nın en büyük kanalizasyon borusu üreticilerinde birisi konumundadır.

Firmanızın hizmetlerinden bahsedebilir misiniz?

modern alt yapıların atık sularını tahliye etmek amacıyla kullanılan plastik drenaj ve koruge kanalizasyon boruları üretmekteyiz.firmamız kendi sektöründe Türkiye’de lider pozisyondadır.

Hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz? Irak, Suriye, Türkmenistan, Gürcistan, Azerbaycan, Mısır, Libya, İsrail, Litvanya. Koruge ve drenaj sektörüne katkılarınız nelerdir?

Türkiyede bu sektördeki kalite bilincini biz yarattık. üretmiş olduğumuz tüm ürünler için sektörde ilk kez akredite laboratuarlarda test onayı garantisi verdik.

Çevre duyarlılığı hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Belki düşününce işimizle çevrenin ne alakası var denilebilir fakat aslında çevre anlamında çok önemli bir üretim yapıyoruz.Şöyleki; . Eski sistem beton boru kullanımının kısa ömrü, döşeme maliyeti ve en önemlisi çevreye sızdırdığı atıklar zamanla modern altyapı sistemlerine geçilmesini mecbur bıraktı. Yer yer %30 lara ulaşan pis su sızıntısı toprak altındaki sularımızı zehirliyordu. Gerek kimyasal gerek atık maddelerin toprağın altında bakteri üretmesine neden oluyordu. Plastikte böyle bir şey söz konusu değil. Polietilen malzemeden üretmiş olduğumuz borular toprak altında minimum 50 yıl servis hizmeti veriyor.

Gelecek hedeflerinizden bahseder misiniz?

Ana gemimiz olan üretim merkezimizi her zaman lider konumda olmasının devam etmesini sağlamak. Yatırımlarımızın bir kısmını izmire taşıyıp tabiri caiz ise yumurtaların hepsini aynı sepete koymamak.

Tecrübelerinize dayanarak tavsiyelerde bulunabilir misiniz?

Son yıllarda üzerinde en fazla durduğumuz konulardan biri kurumsallaşmak olmuştur. Firmalarımızda, aile yöneticilerinin dışında yetiştirmiş olduğumuz sağlam, deneyimli ve profesyonel kişilere yetki vererek, belirli bir sistem çerçevesinde çalışabilmeyi hedeflemeli. Gerek yazılım programları, gerek kalite sistemi ve kalite standartlarında gelişim sağlayarak biz olmadığımızda da işyerlerimizi eksiksiz çalışır noktasına getirmek gerekli. Bunun avantajını kafamızı kaldırıp başka sektörlere bakabilip, başka işler düşünüp ve daha çok vakit yaratabilmekten dolayı ufkumuzun daha geniş olmasını sağladığını görebilmeliyiz.

Son olarak sizinle çalışmak isteyen müşterileriniz size nasıl ulaşabilir?

Firma iletişim bilgilerimize netten bakarak deneyimli ve ilgili kadromuzdan mail veya telefon yoluyla ulaşabilirler.

@doramagazin

İnstagram'da takip edin