28.5c İzmir
11 Mayıs 2021, Salı
Son Haberler:
Reklam Reklam

Başarılı ve yetenekli Chef Eyüp Gül yemek tutkusunu bizlerle paylaştı

Başarılı ve yetenekli Chef Eyüp Gül yemek tutkusunu bizlerle paylaştı

Chef Eyüp Gül-Limon

 

  1. Merhaba, önce sizleri tanımak isteriz. Biraz kendi öykünüzden bahseder misiniz?

1986 yılında Kars’ta yedi çocuklu bir ailenin beşinci çocuğu olarak Dünya’ya geldim. Hukuk okumak isterken dönemin maddi koşullarından dolayı sadece ilkokul okuyabildim. En enteresan olan ise kendimi bıçak ve satır gibi suç araçları sayılan mutfak dünyasında bulmamdır.

  1.  içinizdeki yemek/gastronomi tutkusunu keşfetme hikayenizi dinleyerek başlamak isteriz. Öyle bir ilk an, işte her şey o gün, o olayla başladı diyebileceğiniz bir milat var mı?

Yemek ve gastronomi hikayem tamamen spontane, tesadüfi ve mecburi bir şekilde başladı. 1999 yılının Mart ayında Kars’tan İstanbul’a dayılarımla birlikte çalışmaya geldim. Dönemin en iyi Türk restoranı olan Boğaziçi Borsa restorantta bulaşıkçı olarak işe başladım. Mesai saatlerim bittikten sonra ustalara yardım ederek bir şeyler öğrenmek için çaba sarf ediyordum. Aşçılığa merakım da bu vesile ile başlamış oldu. Kolay gelişim gösterdiğim ve yetenekli olduğum için mutfak şefimiz beni mutfağa çırak olarak aldı. Bu benim gibi Anadolu’dan gelen 13 yaşındaki bir çocuk için en önemli dönüm noktasıydı.

 

  1. Mesleğe başlarken kendinize örnek aldığınız şef var mıydı?varsa kimdi?

Mesleğe başladığım yıllarda Türk mutfağından İtalyan ağırlıklı Dünya mutfağına geçiş yapmıştım. Henry isminde Amerikalı bir şefimiz vardı. Onun tarzını çok beğeniyordum. Sadece güzel yemek yapmasını değil aynı zamanda bizleri sevgi ile eğitmesine hayranlık duyuyordum. Disiplinin asabiyet ve argo olmadan da sağlanabileceğini bizlere gösterdi. Ayrıca Dünyaca ünlü şefler içerisinde Thomas Keller ve Alain Ducasse’yi çok beğeniyorum. Türk mutfağı alanında ise Musa Dağdeviren’e hayranlık duyuyorum.

  1. Size göre “yemek yapmak’’ nedir?

Yemek yapmak benim için uygulamadaki aktif yaratıcılık bağıdır. Eşsiz bir sanattır. Hiç bilmediğin kültürlerin yansımasıdır, kişinin kendi kendisi ile yarıştığı muazzam bir heyecandır.

  1. Dünya mutfağında en sevdiğiniz mutfak hangisi? Neden?

Fransız mutfağını çok beğeniyorum. Yemeği yapmanın da yemenin de bir sanat olduğu henüz kabul görmemişken Fransızların çok eski tarihlerden beri yemeğin hayatın en önemli bir parçası olarak gördüğünü söyleyebiliriz.Yemek yeme ve yapma sanatına gereken ilgiyi gösteren ülkelerin Dünya çapında popülariteye sahip olmasının da nedeni zaten budur. Buna İtalyan mutfağı, Japon mutfağı ve Türk mutfağını da tarihsel açıdan ekleyebiliriz.

  1. Türk Mutfağının Dünya Mutfakları arasındaki konumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türk mutfağı hem tarihsel hem de zenginlik bakımından muazzamdır. Balkan ve Orta Doğu mutfaklarını oldukça etkilemiştir. İçinde çok kültürlülüğü barındıran yegane mutfaktır. Türk mutfağını bir soruda cevaplamak mümkün değildir. Her kuşağın yorumlayarak bir sonraki kuşağa aktardığı derin bir mirastır. Dünyadaki konumu son 15 yılda Türk şeflerinin çabasıyla çokta iyi bir yere gelmiştir.Daha da iyi bir konuma gelmesi için daha fazla mükemmeliyetçi ,daha disiplinli ve daha fazla yaratıcı olmak zorundayız.

 

  1. Türk Mutfağında en çok sevdiğiniz yemek hangisidir?

Karslı olmam sebebi ile tabii ki Kars kazını çok seviyorum. Ayrıca Ali Nazig’i çok beğeniyorum ve özellikle Türk mutfağı tatlıları dışında tatlı yemiyorum.

  1. Yemek yaparken kullandığınız olmazsa olmaz dediğiniz malzemeleriniz var mı?

Bir kere baharatlar olmazsa olmazımdır. Tek bir malzeme söyleyemem bu zaten mutfağın ruhuna aykırı olur. Lokal ürünler kullanmaya özen gösteriyorum. Yerel üreticiye dokunmaya çalışıyorum. Coğrafik işaretli ürünleri desteklemeyi seviyorum ve en önemlisi her şeyin tazesini kullanmaya çalışıyorum.

  1. Mutlaka özel kişiler içinde yemekler pişirmişsinizdir? Aklınızda olanlar?

21 yıllık meslek hayatımda sayısız ünlü simalara ve iş adamlarına yemek yaptım. Aklımda en belirgin olarak kalan 2005 yılında dönemin başbakanı şimdi ki cumhurbaşkanımız olan sayın Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin bakanlarına Malta köşkünde 30 kişilik vip bir menü hazırlayıp sunmuştum.

  1. Son olarak hazırladığınız bu eşsiz sunum ve yemeklere nereden ulaşabiliriz?

Yazları Limon Köyiçi Alaçatı’da kışları ise Limon Köyiçi Etiler’de ulaşabilirsiniz.

 

@doramagazin

İnstagram'da takip edin