28.5c İzmir
6 Mayıs 2021, Perşembe
Son Haberler:
Reklam Reklam

Basic&Me markasının yaratıcısı Buse Özdemir ile keyifli bir röportaj

Basic&Me  markasının yaratıcısı Buse Özdemir ile keyifli bir röportaj

Basic&Me

  1. Öncelikle merhaba, sizi tanımak isteriz. Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

 

 Buse Özdemir, İzmir doğumluyum. Uluslararası ilişkiler bölümü mezunuyum. 

 IED – Istituto Europeo di Design Rome ‘da Marka yönetimi  ve pazarlama alanında  eğitimime devam ettim.5 yıl boyunca Bugatti Markası’nın koleksiyonunu  ve  ihracatını yaptım.İtalya’da Ferrari, Conte of Florence, Love Moshino, Replay, Diesel gibi önemli italyan markalarına ve Fransa’da ‘ Galeries Lafayette’ , ‘3 Suisses’ markalarına koleksiyon ve üretim yaptım. Her yılın iki sezonunda İtalya ve Fransada düzenlenen tekstil ÜrÜn ve kumaş fuarlarını mutlaka takip ediyorum.Şu anda  tüm enerjimiz ve gayretimiz  kendi markamız için koleksiyonlar oluşturarak sektörde Basic&me‘nin yerini  sağlamlaştırmak. 

 

  1. Moda sektörü iddialı bir sektör. Siz nasıl karar verdiniz bu sektöre adım atmaya?

 

Tekstile olan ilgim  kişiliğim gereği başarı sağlama odaklı, disipline özelliğim nedeniyle , ve aile mesleğimi de devam ettirme arzusu  bana markayı yaratmak için  itici güç oldu diyebilirim.

Bir diğer şansım da tekstil alanında İlk iş deneyimimin Bugatti gibi bir markayla olmasıydı. Bu kadar büyük markaya koleksiyon hazırlamak haliyle sektördeki açıkları daha net görüp, sunabilme fırsatı yarattı. 

 

3. Peki, ‘Basic’ ile serüveniniz nasıl başladı? Bize biraz bu süreci anlatabilir misiniz?

   Tekstil hiçbir zaman sonradan gördüğüm ve öğrendiğim bir kavram olmamıştır. Ailemin İzmirde yıllardan beri ve halen de faaliyet göstermekte olan ithalat ve ihracat odaklı tekstil firması var.Ailemin rehberliğinde tekstil de edindiğim tecrübeler ve eğitim desteğiyle de  zaten hep odaklanmak ve markalaşmak istediğim tekstil kolu beni “Basic & me “ markasını yaratmaya itti.

 

4 . Kadınlar için son yıllarda “tasarım” kıyafetler oldukça önem kazandı. Siz kadınlar için tasarım yapmaya nasıl karar verdiniz?

 

Bizi bu işi yapmaya İten sebeplerin basında kesinlikle kumas kaliteleri gelıyor.. Son zamanlarda tasarımlara ağırlık verilip ne yazık ki tek kullanımlık kumaşlarla tüketiciye ürünler sunuluyor.. Bizim hedefimiz uzun yıllar kullanılabilecek ve günün her saatine uyum sağlayabilecek ürünler üretebilmek.Basic & me‘nin kurulma amacı  başlı başına ulaşılabilir fiyatlı, sezonlarda top olan ürünleri daha uzun yıllar kullanılabilcek, doğa dostu, organik , pamuk kumaşlarla tüketiciyle buluşturmak.

 

5. Tasarımlarınıza baktığımızda sadeliğin şıklık ile buluştuğunu görüyoruz peki siz bu tasarımları hazırlerken nelerden ilham alıyorsunuz?

Marka’mız için renk sınırlarımız var. Daha çok soft  renkleri tercih edıyoruz. Keten kumaşlar, şile bezleri,pamuklu kumaşlar, Doğada bulunan her renk aslında. Daha sade ayrıca ufak ayrıntılarla sadeliğe derinlik katmayı sevıyoruz. Modellerimizi beğenip renk tercihi yapan müşterilerimiz de oluyor,onlar içinde kapsül koleksiyon hazırlayıp satışa  sunuyoruz. Ürünlerimizin çekimlerini stüdyoda değil;  aksine  tüketici odaklı düşünerek model üzerinde  direkt ürün odaklı çekimler olmasına özen gösteriyoruz.

 

  1. Tasarladığınız kıyafetlerde ‘Basic’ olarak en çok kullandığınız materyaller nelerdir?                        

 Pamuk,organik kumaşlar, sentetik karışımlardan uzak, natural elyaflar içeren, cilde dost ve günlük yaşamda tüketiciye konfor sağlayan  ürün hedefli ilerlemeyi tercih ediyoruz. 

 

  1. Tasarımlarınız gelişim sürecinde edindiğiniz tecrübeler size neler kazandırdı?

 

Tasarımların doğuşundan ürünün tüketiciye ulaşıp memnuniyet yaratıncaya kadar ki safhalar ben ve ekibime hiçbir şeyin kolay olmadığını  fakat ufkun ve çabaların illa ki pozitif sonuçlara götürdüğünü tecrübe ettirdi.Sevgi ve yoğun emeğin verimi hepimizde mutluluk ve hiç tanımadığımız insanlarda memnuniyet yaratması bizi bu yolda ilerlemeye daha çok teşvik etti.

 

  1. Markanıza geri dönecek olursak,moda sektörü çok büyük bir sektör, çok fazla rakibiniz var. Sizi yani ‘Basic’ olarak diğerlerinden ayıran nedir?

Müşteri iletişimi bizim için ilk sıradadır. Gerek online gerekse showroom satışlarımızda mutlaka ürünlerle ilgili bilgilere gün içerısinde direkt dönüş yapılıyor. Bu da bizi aslında çoğu markaya göre güven konusunda  bir üst seviyeye taşıyor.Bunun yanı sıra ürünlerimizde ve bunların ambalajlanmasında tümüyle doğayı seven ( geri dönüşümü kolay ve giyilmesi halinde rahatlık sağlayan ) ham maddeler kullanılmaktadır.Kısacası mottomuz ‘Farkı yarat, Farklı ol’

 

  1. Tasarımlarınıza satın almak isteyenler nerelerden ulaşabilirler?

 www.basicandme.com web sitemizden,Trendyol üzerinden ve Eylül ayından itibaren Alsancak showroom’muzdan randevu alarak da koleksiyonlarımıza ulaşıp,satın alabilirler.

  1. Son olarak Basic adına gelecek için planlarınız ya da yeni bir koleksiyon hedefiniz var mı?

Basic & me için koleksiyonlarımız sene de iki kez hazırlanıyor.Sonbahar’la birlikte Erkek üst giyim için de kapsül koleksiyon hazırlıyoruz.Bunların yanı sıra projelendirdiğimiz ve üzerinde çalışmakta oldugumuz doğal ev dekorasyon ürünleri ile  de yakın zamanda karşınıza çıkmayı planlıyoruz. 

 

asic&Me

@doramagazin

İnstagram'da takip edin