28.5c İzmir
11 Mayıs 2021, Salı
Son Haberler:
Reklam Reklam

Fizyoterapist Mustafa Gökhan Çetin anlattı

Fizyoterapist Mustafa Gökhan Çetin anlattı

Fizyoterapist Mustafa Gökhan Çetin

 

1.​Merhaba önce sizi tanımak isteriz.Biraz kendi öykünüzden bahseder misiniz ?

Merhabalar, kısaca kendimden bahsetmek gerekirse 1991 İzmir Alsancak doğumluyum. İzmir Atatürk Lisesi mezunuyum.Muğla Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünden mezun oldum. Muğla Devlet Hastanesi, Muğla Özel Eğitim merkezinde görev aldıktan sonra İstanbul’a giderek Galatasaray Spor Kulübünde , İstanbul Medical Park Hastanesinde ve Sportofit’te görev aldıktan sonra İzmir’e dönüş yaparak Özel Su Hospital da görev aldım.Şuan serbest olarak mesleğimi icra etmekteyim.

  1. Fizik tedavi ve rehabilitasyon nedir? Fizik tedavi ve rehabilitasyon bir bütün olarak düşünülebilir mi?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon, kişinin yaşamını ve hayat kalitesini etkileyen doğuştan ya da sonradan edinilmiş ;kas , sinir ve iskelet sistemi problemlerinin yanı sıra nörolojik problemler, ortopedik problemler, felç , travma , ağrı , kireçlenme , ameliyatlardan sonra gelişen fonksiyon bozuklukları ve diğer hastalıklara bağlı ortaya çıkan hareket kısıtlılıklarının düzeltilmesi ve ortadan kaldırılması için multidisipliner yaklaşım ile kişinin sosyal hayatına etkin bir şekilde geri dönmesi için çalışan tıp bilimidir. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon temel olarak iki farklı kavram olarak düşünülsede birbirlerinin tamamlayıcısı niteliğindedir.

  1. Fizyoterapinin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz?

Fizyoterapinin geçmişine bakarsak binlerce yıllık bir hikayeden söz edebiliriz.İlk yapılan araştırmalar milattan önceki yıllarda Hipokrat’a aittir.Son yıllarda yapılan araştırmalar Ayurveda ve Çin tıbbında da manuel terapi uygulamalarının yapıldığı ortaya çıkarılmıştır..

  1. Fizyoterapi Seanslarında hangi uygulamalar yapılıyor?

Fizyoterapi seanslarında elektro terapi ,manuel terapi , kinezyotape, lenfatik drenaj , egzersiz gibi uygulamalar yapılmaktadır. Özellikle manuel terapinin semptomlara yönelmeden , iyileşme ve doku tamirine yönelerek geri dönüşsüz sonuçlara ulaşılması adına önemli bir uygulama türüdür. Manuel terapi uygulamalarında ; osteopati, kayropraktik uygulamalar , ayurvedik terapi ve masaj bazlı uygulamalar yapılmaktadır.

  1. Fizyoterapi uygulamalarının amaçları ve faydaları nelerdir ?

Fizyoterapi uygulamalarının amacı; postür (duruş) bozukluklarını gidermek , kas ve iskelet sistemi problemlerini gidermek , enflamasyonun giderilmesini , hareket yeteneğinin arttırılmasını , kişinin bağımsız olarak topluma katılmasını sağlamaktır. Fizyoterapi uygulamalarının amaçları ve faydaları her kişiye göre farklılık gösterir.Fakat kısaca fiziksel performansı en üst seviyeye çıkarmayı hedefler.

  1. Fizyoterapi kimlere uygulanır?

Fizyoterapi:önleyici , düzeltici ve olanı koruma adına herkese uygulanabilir.

  1. Fizyoterapi de yüksek teknolojinin kullanımı hakkında bilgi verebilir misiniz ?

Gelişen teknoloji ile birlikte teknolojik ürünler , birçok alanda olduğu gibi fizyoterapi uygulamaları içerisinde yer almaya başladı. Robotik sistemler , hareket destekleyici teknolojiler, web tabanlı uygulamalar ve video alt yapılı oyunlar en popüler teknoloji temelli rehabilitasyon uygulamalarıdır.Kişinin hareketlerini veya aktivitelerini bilgisayarla etkileşim içinde yapabilme imkanı sunan video bazlı oyunlar eğlence amaçlı iken biz bunları terapi seanslarına entegre edebiliyoruz .

  1. Günümüz popüler mesleklerinden biri olan fizyoterapide sizi diğer meslektaşlarınızdan ayıran özellikleriniz nelerdir?

Aslında bu soruyu kişinin kendisinin cevaplaması oldukça zor.Son yıllarda gerçekten hatırı sayılır bir artış söz konusu. Yeni açılan üniversiteler ,artan kontenjanlar fizyoterapistler arasında rekabeti ve olumlu gelişimleri beraberinde getiriyor. Standardize bir eğitim temelinden çıkıyor gibi görünsekte üniversite ekolleri sizi daha başından farklılaştırıyor. Bu farklılığı sürdürmek ve öne çıkmak için global düşünmek gerekiyor. Bu noktada benim özellikle hedef aldığım nokta ise geleneksel tıpta yer alan fizyoterapi ile modern tıpta yer alan fizyoterapinin belirli kısımlarını harmanlayarak bütüncül bir anlayışta sorunun temel mekanizmasını çözüp , sonuca en kısa şekilde gitmektir . Kişinin hedeflerine özgü perspektif bir düşünce ile çözüm olmaya çalışıyorum.Unutulmaması gereken diğer bir konu ise ; fizyoterapist,antrenör , personal training , diyetisyen,psikolog , doktor gibi mekanizmaları olan büyük bir ekip işidir. Sanırım bu konuda da ülkemizde ki iddialı ekiplerden birisiyiz .

  1. Bu bölümü tercih etmek isteyenlere ne önerirsiniz?

Gerçekten sabırlı, insan psikolojisini temel alan anlayışlı bir altyapıya sahip olmanız gerekiyor. Karşınızda ki kişinin psikolojisini düşünmeniz ve onun hedeflerini ölçmeniz gerekiyor. İletişim konusunda kendilerini geliştirmeleri gerekiyor. Bunların dışında en önemlisi yararlı olabilmek. Bunun için bir fizyoterapistin sürekli kendisini geliştirmesi , öğrenmesini sürdürmesi yaşam felsefesi olmalı.

  1. Son olarak bunların dışında sizin okuyucularımıza söylemek istedikleriniz var mı?

Öncelikle Dora Dergisi’nin bu sayısında, siz değerli okuyucularımız ile buluşturduğu için Ceren Ağca’ya çok teşekkür ederim . Sihirli parmaklara ihtiyacınız yok , bilen bir göz sizi bir bütün olarak değerlendirir ve sonuca ulaştırır. Bilen bir göz , sihirli noktalara dokunur . Bir gözünüz bizde olsun.

 

 

 

@doramagazin

İnstagram'da takip edin